Polish Connection

Masz pytanie? Zadzwoń 58 727 05 55

Poniedziałek - Piątek 0800 - 1600

Masz pytanie? Zadzwoń 58 727 05 55 Poniedziałek - Piątek 0800 - 1600

Polish Connection / Aktualności / Praca i wynagrodzenie 1 i 17 maja w Norwegii

Praca i wynagrodzenie 1 i 17 maja w Norwegii

07 maja 2018

Praca i wynagrodzenie 1 i 17 maja w Norwegii

Maj jest miesiącem obfitującym w święta i dni wolne od pracy. W związku z tym pojawia się pytanie czy norweski pracodawca ma obowiązek wypłacić pensję pracownikowi za
1 i 17 maja. Odpowiedź zależy głównie od tego czy święto wypada w dzień wolny od pracy lub nie.
Kwestia ta jest uregulowana prawem lov om 1. og 17. mai som høytidsdager (lovdata.no)

Prawo mówi, że 1 i 17 maja są dniami świątecznymi i mają być traktowane pod względem płacy
i warunków pracy tak jak niedziela. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie aby pracodawca ustalił z pracownikiem wyższą płacę lub lepsze warunki pracy niż ustala prawo (§ 1).

Pracodawca ma obowiązek zapłacenia pełnej pensji za te dwa dni jeżeli wypadają one w dzień, który normalnie nie byłby wolny od pracy. Warunek dodatkowy jest taki, że pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 30 dni przed 1 lub 17 maja (§ 3).

Jeżeli święto wypada w dzień, który i tak byłby wolny od pracy i zakład pracy byłby nieczynny tego dnia (np. w niedzielę), to pracownikowi nie należy się pensja za ten dzień.

Wysokość wynagrodzenia zależy od jego formy

Jeżeli pracownik jest na stałej, miesięcznej pensji to w sytuacji gdy święto wypada w dzień pracujący przysługuje mu pełna pensja. Jeżeli natomiast jest wynagradzany na podstawie godzinowego systemu pracy, to należy wyliczyć ile zarobiłby w danym dniu przy założeniu, że nie byłoby to święto. Jeżeli pracownik jest na akordowym wynagrodzeniu, to wylicza się je na podstawie średnich zarobków z ostatnich dwóch tygodni.

Pracownikom, którzy pracują w dniach 1 lub 17 maja przysługuje oprócz pensji podstawowej dodatek o wysokości takiej, jak w przypadku pracy w niedzielę lub takiej jak zostało to przyjęte ustawowo lub w umowie (§ 3). Jeżeli wysokość dodatku nie została określona wcześniej, to należy przyjąć, że ma on stanowić co najmniej 50% podstawowego wynagrodzenia pracownika.

Pracownik, który planuje urlop 1 lub 17 maja ma prawo do pensji za te dni. Ma on też prawo do przedłużenia urlopu o 1-2 dni jeśli 1 lub 17 maja wypada w dzień urlopu.

Link do artykułu w języku norweskim:
www.arbeidsrettsadvokater.no

Źródło: www.arbeidsrettsadvokater.no

 

 

facebook linkedin

Dołącz do newslettera

    Zobacz podobne wpisy

    02 marca 2021

    Oto opłaty bankowe, na które musisz uważać

    Coraz więcej banków posiada różnego rodzaju opłaty, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia. Niewiedza na ten temat, może kosztować Cię kilka tysięcy koron rocznie.

    03 lutego 2021

    Konieczność sprawdzenia karty podatkowej, ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej

    Urząd skarbowy Skatteetaten twierdzi, że ponad połowa z podatników nie sprawdziła nowej karty podatkowej.

    25 stycznia 2021

    Nowe obostrzenia dla 15 gmin w Østlandet

    W niedzielę 24.01.2021 rząd wprowadza kolejne obostrzenia w związku z nową mutacją koronawirusa, która od niedawna panuje na…

    Masz pytania? Skontaktuj się z nami.